Hamilelik Ve Sonrasında Göğüs Bakımı Gerçekleştirmenin Önemi

Hamilelik döneminde vücutta birçok farklı hormon salgılanmaya başlamaktadır. Bu hormonların neredeyse tamamı yalnızca kadınlarda görülebilen hormonlardır. Prolaktin isimli hormon da bu hormonlardan bir tanesidir. Anneden süt gelmesini sağlayan bu hormon göğüslere süt gelmesini ve bu sütün orada birikmesini sağlamaktadır. Daha çok lohusa ismi verilen yani doğumdan sonraki dönemde aktif bir şekilde salgılanan bu hormon sayesinde annenin vücudunda sürekli olarak süt üretilmekte ve bu sayede bebek için gerekli besin temine edilmektedir. Prolaktin hormonu sayesinde süt üretilmesi ile birlikte göğüsler şişmektedir. Kimi durumlarda göğüste fazla süt birikmesi neticesinde çatlaklar oluşabilmektedir. Bu çatlaklar ise mikropların içeri girmesi için oldukça elverişli bir ortam hazırlamakta, içeri giren mikroplar ise emzirme esnasında kolay bir şekilde bebeğe geçebilmekte ve bebeğin hasta olmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebep ile göğüslerde çok fazla süt birikmesinin önüne geçilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca emzirme işlemi göğüs uçlarından sağlandığı için emzirme öncesinde ve sonrasında göğüs uçlarının temizlenmesi oldukça önemli bir konudur.  Göğüs uçlarında kalan anne sütü yine mikroplar için oldukça elverişli bir ortam sağlayacaktır. Bu gibi sebepler ile hamilelik ve sonrasında göğüs bakımı bebeğinizin sağlığının korunabilmesi için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Hamilelik Ve Sonrasında Göğüs Bakımı Uygulamaları

Hamilelik ve sonrasında göğüs bakımı oldukça çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Bu alanda özel olarak göğüs uçlarına sürülebilecek kremler bulunmaktadır. Bu kremler sayesinde göğüste oluşabilecek çatlaklar önlenebilmekte ve yine göğüs uçlarının temizliği tam manası ile sağlanabilmektedir. Bu sayede emzirme esnasında göğüste bulunan mikropların sayısı azaltılabilmekte ve böylelikle bu mikropların emzirme esnasında bebeğe bulaşmasının da büyük ölçüde önüne geçilebilmiş olmaktadır. Ayrıca yine emzirme işlemlerinden sonra göğüs uçlarına göğüs pedi konularak südyen giyilmelidir. Böylelikle göğüs uçları nemden kurtulmuş olacak ve mikropların üremesi ve barınması için uygun bir ortam sağlanmamış olacaktır.

Hamilelik Ve Sonrasında Göğüs Bakımı İçin Özel Ürünler

Hamilelik ve sonrasında göğüs bakımı gerçekleştirebilmek için özel olarak üretilmiş birçok temizleyici ve krem bulunmaktadır. Siz de bu dönemlerde bu çözümleri uygulayarak daha sağlıklı bir göğse ve dolayısı ile daha sağlıklı bir şekilde bebeğinizi emzirme şansına sahip olabilirsiniz.