Hamilelikte Oluşan Çatlaklar ve Sebepleri

Hamilelik döneminde kadınların vücudunda birçok değişim meydana gelmektedir. Bu değişimlerin bir kısmı vücudun iç kısmında bir kısmı ise vücudun dış kısmında gerçekleşmektedir. İç kısmında ortaya çıkan değişiklikler genellikle hormonlar ile alakalı olmakta ve kimi zaman vücudun dış yapısını da doğrudan etkileyebilmektedir. Vücudun dış yapısında gerçekleşen değişiklikler ise tahmin edilebileceği üzere karnın büyümesi olarak genel bir şekilde ifade edilebilir. Hamileliğin belirli aylarından sonra bebek büyüyeceği için doğal olarak anne karnı da büyümeye başlayacaktır. Anne karnının büyümesi ile birlikte deride gerilme olayları meydana gelmektedir. Bu gerilme esnasında kimi vücut yapılarında karın bölgesinde ve diğer bazı bölgelerde kilo almaya bağlı olarak çatlaklar oluşabilmektedir. Kimi vücut yapılarında oluşmayan bu çatlaklar neredeyse önlenemez bir özelliğe sahiptir. Çatlakların oluşumunda kilo almak kadar kimi durumlarda hormonal değişiklikler de etkili olabilmektedir. Hamilelikte oluşan çatlaklar genellikle kalıcı olmak ile beraber bazı önlemler alınarak bu çatlakların oluşumunun önüne bir nebze dahi olsa geçilebilmekte ya da oluşan bu çatlakların zaman içerisinde ortadan kaldırılması mümkün kılınabilmektedir.

Hamilelikte Oluşan Çatlakları Önlemek Ya da Gidermek İçin Yapılabilecekler

Hamilelikte oluşan çatlaklar tam manası ile önlenemeyecek özelliklere sahip olabilmektedir. Ancak kimi doğal çözümler sayesinde bu çatlakların büyük ölçüde önüne geçilebilmekte ya da kimi vücut yapılarında tamamen çatlaklar önlenebilmektedir. Hamilelikte çatlak oluşumunun temel sebebi kilo almaya bağlı olarak derinin gerilmesidir. Bu gerilme eğer elastik bir deriye sahip iseniz çoğunlukla çatlaklar ile sonuçlanmayacaktır. Bu sebep ile derinin sürekli olarak nemli tutulması gereklidir ki deri sahip olduğu elastik özelliği kaybetmesin. Derinin elastik bir şekilde kalabilmesi için lokal birçok krem kilo alınan bölgelere uygulanabilmektedir. Aynı zamanda doğal bitki yağlarını karıştırarak oluşturacağınız karışımında yine lokal olarak kilo alan bölgeye uygulanması sayesinde çatlakların önüne geçilebilmektedir.

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar İçin Doktorunuza Başvurun

Hamilelikte oluşan çatlaklar ile mücadele etmek için en etkili yöntemi öğrenebilmek adına yapmanız gereken en doğru şey doktorunuza başvurmaktır. Doktorunuz cilt tipinize en uygun çözümleri size sunacak ve bu sayede aldığınız önlemler neticesinde en etkili sonucu alabileceksiniz.