Spontan Normal Doğum Mu Yoksa Sezeryan Mı?

Günümüzde hemen her anne adayının aklındaki soru “normal doğum mu yoksa sezeryan mı?” Kimi anne adayı korktuğu için, kimi anne adayı doktor tavsiyesi ile kimi anne adayı ise sağlığının gerektirdiklerin nedeni ile sezeryan doğumu tercih etmektedir. Sezeryanın kendisine göre kolaylıkları olduğu gibi olumsuz yanları da mevcuttur. Bu durum tercih edilme yüzdesini de fazlaca etkileyen bir durumdadır.

Spontan normal doğuma gelince, tıp insanlarına göre en sağlıklı olduğu düşünülen doğum tipidir. Bebeğin ve vücudun en hazır olduğu anda hormonların yönlendirmesi ile başlayan doğum anne adaylarına göre süresi değişmek ile birlikte gerçekleşen bir doğum şekildir.

Spontan Normal Doğum ve Sezeryan Arasındaki Farklar

Gebenin ve bebeğin sağlık durumları göz önüne alınarak doğum sürecini kontrol altında tutan hekimin de yönlendirmesine bağlı olarak 2 tip doğum şekli tercih edilebilir. Bu doğum tipleri, normal doğum ve sezeryan doğumdur.

Normal doğum (gebenin ve bebeğin sağlık durumunun müsait olduğu durumlar için) avantajları,

·         Anne adayı istediği kadar doğum yapabilir

·         Anne ve bebek arasındaki duygusal bağ çok hızlı şekilde sağlanır

·         Anne hormonsal dengesinin sağlanmış olması nedeni ile hemen sütü gelir vaziyette olur

·         Doğum sonrası hemen hastaneden ayrılabilirler

·         Herhangi bir büyük dikiş ve kesi durumu oluşmaz.

Sezeryanın avantajları,

·         Anne adayının yaşadığı doğum stresi aza indirgenir,

·         Doğum uzun saatler sürmez, daha kısa sürede tamamlanabilir

·         Sağlık nedenleri ile normal doğum yapamayan anne adayının sağlıklı bir şekilde doğum yapabilmesi sağlanır

Spontan normal doğum mu yoksa sezeryan mı soruları akıllara takıldığında yukarıda bulunan durumlar göz önünde bulundurularak karar verilebilir.

Doğum Sonrası İhtiyaçlar

Spontan normal doğum mu yoksa sezeryan mı sorusuna sizin için en uygun cevabı bulduktan sonra minik bebeğinize kavuştuğunuz zaman dünyalar sizin olur. Ancak onların olmazsa olmaz ihtiyaçlarını da gidermek bir o kadar zor ve karmaşık bir süreçtir. Bu süreçte, bebeğe en uygun en sağlıklı ürünleri almak tüm anne babaların önem verdiği bir durumdur.

En uygun fiyatlar ile en kaliteli ve sağlık açısından bebeğinize en uygun ürünler gelin birlikte seçelim ve bebeğinizin en güzel günlerine şahit olalım.