Yeni Doğan Taramalarına Yönelik Bilinmesi Gerekenler!

Yeni doğan taramaları öncesinde bu testlerdeki amaçlardan söz edilmelidir. Bebekte doğumsal bir hastalık var mı yok mu sorusunun cevabı söz konusu testlerle tespit edilecektir. Zira bu testlerin ardından alınan önlemlerle herhangi bulgu yahut zarar oluşumu öncesinde yaşanabilecek etkiler azaltılabileceği gibi tamamı ile de etkisiz bırakılabilmektedir. O halde ilk test olan fenilketonüri hakkında bilgi edinme vakti diyebiliriz. Bu test önlenebilecek zekâ geriliği olan ve adını testin adından alan hastalığın erken teşhisinde ön plana çıkacaktır. Fenilketonüri için bebeklerin topuklarından kan örneğinin alındığı bilinmelidir. Diğer bir tarama ise hipotroidi olacaktır. Bu testin amacı da zekâ geriliği hastalığının erken teşhisini sağlamaktır. Bebeklerin sütteki galaktozu sindiremediği durumlarda boy gösteren hastalık içinse galaktozemi taramasına başvurulacaktır. Bu taramayı gerekli kılan hastalığın belirtileri kusma, sarılık ve ishal şeklinde gözlenmektedir. Tedavi ihmalinde ise zihinsel gerilikler, körlükler ve büyüme bozuklukları söz konusu olabilmektedir.

Yeni Doğan Taramaları İle Erkenden Önlem Almak Mümkün!

Yeni doğan taramaları kapsamında sizlere bir de kistik fibrozdan bahsetmeliyiz. Akciğer ile sindirim sisteminde koyu kıvamdaki mukoz salgılarının üretilmesine neden olan hastalığa karşın önlem olan bu testin, bebeklerin terinde bulunan tuz miktarına bağlı yapıldığı ve can acıtmadığı söylenebilir. Sıradaki testimiz göz taramasının ta kendisi olacaktır. Bu test bebeklerin gözlerine ışık tutulup yahut nesne takibinin söz konusu olup olmadığına bakılıp yapılır. Bir de işitme testi vardır. Bu testse doğum sonrasında ilk haftalar içerisinde bebeklerin kulaklarına yollanan titreşimlere verilen tepkilerin ölçülmesi yolu ile yapılacaktır. Bu konudaki son test ise doğumsal olarak kalça çıkığının söz konusu olduğu hastalıklarda erken teşhise izin veren kalça çıkık ultrasonudur.

Yeni Doğan Taramaları İçin Zaman Kavramı!

Yeni doğan taramaları ile ilgili merak edilenlerden biri de bu testlerin hangi zaman aralığında yapılacağıdır. Bu konuda ise teste yönelik değişen zaman aralığından söz edilebileceği söylenebilir. Zira kan testlerinde bu zamanın doğum sonrası ilk bir hafta olduğu tarama testlerinde ise düzenli emzirme sonrasını temel aldığı bilinmelidir.